Yeni Normalleşme Süreci ve Çocuklar

“Normalleşme” sürecine doğru gidilen şu günlerde çocuklarımız kısıtlı olsa da zaman zaman dışarıyla temas etmeye başladılar. Bir süredir alışkanlıkları değişen çocuklarımız için aslında normalleştirme süreci de yeni bir deneyim. Onlara önce virüsten dolayı evden çıkmamız gerektiğini anlatmaya çalıştık. Şimdi ise belli önlemler ile dışarı çıkabilecekleri yeni bir süreç içindeler. Okul öncesi dönemde olan çocuklar için her yeni süreç ön bilgilendirme gerektirir. Sadece geçtiğimiz bugünler için değil, normal zamanda da örneğin, yeni bir taşınma süreci, yeni okul vb. dönemlerde çocuklara ön bilgi vermek oldukça önemlidir. Ön bilgiye sahip olmaları daha kontrollü olmalarını da sağlayacaktır. Bu ön bilgilendirmeyi yaparken şu konulara özen göstermekte fayda var:

  • Dışarıda alacağınız önlemleri ve uyulması gereken kuralları yaşına uygun bir şekilde anlatın.
  • Çocuklar soyut ifadelerden ziyade somut ifadelere ihtiyaç duyar. “Arkadaşınla aranızda mesafe olmalı” demenizi somutlaştıramayabilirler. Bu yüzden evde bu mesafeyi canlandırma provaları yapabilirsiniz. Uzaklığı anlamaları için evdeki nesneleri kullanabilirsiniz. Deneyimledikleri her bilgi söylediklerinizden daha etkili olacaktır.
  • Deneyim kazanmaları için evde doğru maske kullanımını prova edebilirsiniz. Maske takmak istemeyen çocuklarımız için sevdiği karakterlerin maskesini alabilirsiniz.
  • Çevresinde gördükleri insanlar kaygı duymasına ya da korkmasına neden olursa, o insanların sadece virüsten korunmak için önlem aldıklarını hatırlatın.
  • Mümkünse doğal ve keşfedilmemiş yeşil yerleri tercih edin.
  • Anne babanın aşırı kaygılı olması çocuklarımızın da kaygılı olmasına neden olur. Belli bir miktar kaygı işlevselken, fazlası zarar verebilir. Bu yüzden sakinliğimizi koruyarak tedbir alalım.

SEVGİYLE…

ELİF KADILAR